Strona główna » Baza wiedzy » Jak sprawdzić czas ładowania strony internetowej?

Jak sprawdzić czas ładowania strony internetowej?

Czas ładowania witryny znany również jako page speed to wskaźnik, który przedstawia czas potrzebny do pełnego załadowania wszystkich treści na stronie (nawet tych niewidocznych, pracujących w tle). Wartość sprawdzanego wskaźnika może się różnić w zależności od rodzaju urządzenia oraz lokalizacji użytkownika.

Jaki czas jest najlepszy, a jaki najgorszy?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od chociażby przeznaczenia sprawdzanej witryny. Powszechnie przyjęło się że czas ładowania musi być jak najmniejszy tak aby użytkownik nie musiał czekać – jest to dość logiczne podejście, ponieważ nikt nie oczekuje od klienta że będzie czekał 60 sekund na przeczytanie treści jeśli może zrobić to szybciej u konkurencji. Dodatkowo idąc dalej tym tropem – tracąc użytkowników w tak banalny sposób strona daje jasny komunikat wyszukiwarce, że jest mało interesująca i nie potrzebuje wyższych pozycji.

Kierowanie się powyższą zasadą wydaje się zatem najlepszą możliwą opcją, jednak czy na pewno? Prawdopodobnie tak ale z naciskiem, że tylko jeśli wszystko robione jest poprawnie i z zachowaniem zdrowego rozsądku. W przeciwnym wypadku może okazać się, że szybko ładująca się strona, nie ładuje wszystkie skryptów lub elementów szaty graficznej.

Narzędzia do sprawdzenia page speed

W Internecie można odnaleźć wiele przeróżnych rozwiązań służących do analizowania witryn internetowych. Niestety bardzo często nie posiadając podstawowej wiedzy w temacie trudno ocenić, z których narzędzi warto korzystać. Z tego powodu przygotowaliśmy krótką listę zawierająca sprawdzone i przede wszystkim darmowe rozwiązania służące do analizy wydajności stron WWW. Wszystkie opisane narzędzia oprócz samego wyniku generują również dokładną listę przedstawiającą złe praktyki, które przyczyniły się do uzyskania gorszego wyniku w teście.

Na koniec, przed przejściem do zapoznania się z zestawieniem warto jednak zaznaczyć, że narzędzia mogę popełnić większy lub mniejszy błąd. Dlatego aby wynik był jak najbardziej prawdopodobny to należy wykonać kilka testów, najlepiej w odstępie paru minut. 

PageSpeed Insights
1. Google PageSpeed Insights

Pierwszym i zarazem najbardziej podstawowym narzędziem do analizowania wydajności stron jest PageSpeed Insights. Strona audytu jest banalna w obsłudze, dokładna oraz przede wszystkim najbardziej rzetelna w odniesieniu do wyszukiwarki Google. Ogromną zaletą audytu od amerykańskiego giganta jest możliwość jednoczesnego sprawdzenia wyników wersji mobilnej i stacjonarnej bez potrzeby resetowania testu.

2. GTMetrix

Kolejnym ciekawym, choć często pomijanym narzędziem jest GTMetrix. Rozwiązanie oprócz większości funkcjonalności, które posiadał jego poprzednik pozwala również na monitorowanie historii wyników witryny. Ważną zaletą rozwiązania jest również możliwość dostosowania urządzenia i lokalizacji, z której wykonywany jest audyt. Niestety wspomniana opcja jest dostępna dopiero po utworzeniu darmowego konta i zalogowaniu.

3. Pingdom

Ostatnim przygotowanym narzędziem w zestawieniu jest Pingdom – rozwiązanie stworzone przez amerykańską firmę SolarWinds. Strona bardzo podobna do poprzedników, wyróżnia się przede wszystkim jest przyjemną warstwą wizualną oraz tak jak w przypadku poprzedniego rozwiązania możliwością dostosowania lokalizacji, z której wykonywany jest pomiar (bez potrzeby logowania).

Przeczytałeś już cały wpis i...

Potrzebujesz pomocy?