Strona główna » Baza wiedzy » Kilka podstawowych porad jak dbać o stronę WordPress

Kilka podstawowych porad jak dbać o stronę WordPress

Prowadząc mniejszą lub większą stronę internetową opartą o system CMS WordPress należy liczyć się z potrzebą doglądania swojej witryny chociaż raz na jakiś czas. Dzieje się tak ponieważ w przeciwieństwie do strony statycznej, CMS jest bardziej zaawansowanym narzędziem, w którym rzecz jasna zachodzi więcej procesów.

Oczywiście można ten fakt zignorować i tak jak większość, pozostawić raz stworzoną stronę aby żyła swoim życiem – przecież jeśli nic nie będę robić lub ewentualnie dodawać kilka wpisów miesięcznie to co się może zepsuć, prawda? Niestety w przypadku systemu WordPress jest to myślenie mocno życzeniowe opierające się na szczęściu strony WWW. Dokładniej mówiąc – do momentu gdy wszystko działa to dobrze, jednak w sytuacji gdy coś się zepsuje to może się okazać to dość nieopłacalne w stosunku do oszczędności, które zyskaliśmy poprzednio.

No dobrze ale co dokładnie może się stać? W dużej mierze to zależy od wspomnianego szczęścia oraz tego jak zbudowana jest strona internetowa. W dużym uproszczeniu, rozpoczynając od zepsutej szaty graficznej, a kończąc na złamanych zabezpieczeniach lub całkowitej utracie dostępu.

podstawowe porady jak administrować wordpress

Jak utrzymywać dobrą kondycję strony?

Posiadając pewne doświadczenie w temacie projektowania stron opartych o WordPress, przygotowaliśmy krótki spis podstawowych porad dotyczących administrowania projektu. Poniższa lista kierowana jest przede wszystkim dla osób rozpoczynających swoją przygodę z administrowaniem własnej strony WWW.

1. Instaluj aktualizacje

Jedną z najważniejszych praktyk, a zarazem najczęściej pomijaną lub przekładaną „na potem” jest bieżąca aktualizacja wszystkiego w obrębie panelu WordPress – dokładniej mówiąc chodzi o posiadanie aktualnego systemumotywu i uruchomionych wtyczek, najlepiej w tym samym czasie. W przypadku próby aktualizowania wybiórczego mogą pojawić się problemy z kompatybilnością chyba, że robimy to z jakiegoś konkretnego powodu. Kwestia utrzymywania bieżących aktualizacji jest bardzo istotna dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa oraz poniekąd optymalizacji.

2. Skanuj swoją stronę

Pomimo, iż na pierwszy rzut oka trudno w to uwierzyć to strona internetowa zbudowana w oparciu o system CMS również może zostać zainfekowana. Skutków interakcji z niechcianym oprogramowaniem może być wiele, choć najczęściej jest to podmiana odnośników, utrata dostępu lub plików strony. 

Podstawowe skanowanie można wykonać za darmo przy pomocy takich dodatków jak Wordfence lub iThemes Security.

3. Kontroluj czas ładowania strony

Page speed pomimo swojej użyteczności, jest często traktowany jako mało istotny lub kompletnie nieistniejący parametr. Wskaźnik czasu ładowania warto kontrolować z uwagi na wygodę przeglądania strony oraz przede wszystkim SEO. Dodatkowo w skrajnych przypadkach dzięki częstemu monitorowaniu czasu ładowania wyniki mogą zasygnalizować, że na stronie pojawił się jakiś problem.

Parametr można sprawdzić przy pomocy wielu zewnętrznych narzędzi znajdujących się w sieci. Kilka sposobów jak prosto i bezproblemowo można sprawdzić czas ładowania strony został opisany w innym wpisie zatytułowanym – „Jak sprawdzić czas ładowania strony internetowej?„.

4. Zadbaj o aktualizację hasła

Aktualizacja hasła to dość prozaiczna czynność, którą na bieżąco powinno się wykonywać w każdym możliwym miejscu posiadającym taką możliwość. W przypadku administrowania stroną internetową, praktyka ta również jest ważna, ponieważ w grę wchodzi utrata dostępu lub całkowita strata ciężkiej pracy oraz nawet danych użytkowników.

Zmiana hasła w systemie WordPress jest banalnie prosta i nie powinna sprawić nikomu problemu. Po za hasłem do konta administratora warto również pomyśleć o rzadszych choć nadal pojawiających się zmianach hasła do bazy danych oraz konta przy pomocy, którego można uzyskać dostęp do serwera. 

5. Sprawdzaj odnośniki

Działające oraz poprawnie skonstruowane odnośniki to nie tylko dobra praktyka dla zwiększenia wygody użytkowników ale również dla wyszukiwarek. Punkt ten jest bardzo ważny przede wszystkim dla administratorów prowadzących strony z dużą ilością podstron lub wpisów na blogu. W sytuacji pozostałej części jest to dość marginalna kwestia, jednak nadal warta uwagi.

Odnośniki w przypadku mniejszych stron można sprawdzać ręcznie, zaś w sytuacji dużych projektów można posłużyć się automatycznymi wtyczkami analizującymi witrynę.

6. Wykonuj kopię zapasową

Podstawą w prowadzeniu strony opartej o system WordPress, który potrafi być czasami awaryjny jest również wykonywanie częstych kopii zapasowych. W przypadku tego punktu, wiele tłumaczyć nie trzeba, ponieważ prawdopodobnie każdy jest w stanie wyobrazić sobie skutki braku kopii kiedy jest potrzebna. 

Aby wykonać backup można posłużyć się domyślnie zainstalowanymi narzędziami w panelu WordPress lub zaopatrzyć się w bardziej profesjonalne wtyczki. Posiadając dostęp do serwera i trochę doświadczenia można równać wykonać ręczną kopię zapasową plików oraz bazy danych.

Czy wiesz, że zajmujemy się projektowaniem stron?

Sprawdź naszą ofertę!